vstupní záhon
Nyní pracujeme na dalším záhoně,který návštěvník uvidí již z dálky jako první.
Říkejme mu vstupní záhon.Již pár let uprostřed tohoto(do včerejšího dne pouze travnatého prostoru) roste zvláštní smrk.
Byl zakoupen ve velikosti pouhých 40-ti cm,takže ho kažký přehlédl.Dnes je to již dominanta na svém místě a začala tedy úprava v jeho okolí.
Jeho název je picea breweriana a pochází z USA(severní Kalifornie a jižní Oregon),kde díky velmi omezenému výskytu se již pokládá za vzácnost. Jedná se o stálezelený jehličnan krásného tvaru se záclonovitě převislými konci větví.Přesto,že je pomalurostoucí,tak ten náš má už 2m.
V jeho okolí jsme před pár dny vysadili několik dalších jehličnanů.Krásný,picea pungens Hoopsii,nejmodřejší ze stříbrných smrků,který pochází z lesů Skalistých hor Kanady a USA.Dále pár jedlí rodu concolor.Jedle ojíněná pochází z teplých oblastí jihozápadu USA od Utahu, Arizony, Colorada, po jižní Kalifornii, severní Mexiko a nové Mexiko.Zatím jeden japonský modřín,kultivar ´Diana´ (Larix kaempferi) který upoutá bizarně pokroucenými větévkami, na nichž po celou zimu vydrží malé kulaté šišky. Textura nejlépe vynikne na podzim, kdy opadávají měkké, světle zelené jehlice, které se předtím zbarvily do žluta.Jsou připraveny další kultivary japonských modřínů.Úplně do špičky pozemku jsme umístili jednu raritu.Doopravdy ten strom nikde jinde neuvidíte.Zatím je malý,pouhých 0,5m,ale letošním přírůstkem potvrdil,že bude brzy mávat na kolemjdoucí svými dlouhými větvemi.Jeho jméno je Picea engelmannii,kultivar Snake. Je druh smrku původem ze západní Severní Ameriky.Je podobný hadímu smrku(picea abies Virgata,též ho najdete v našem arboretu),ale je modrý! Po vysazení všech větších stromů přijdou na řadu menší konifery a čarověníky.K záhonu bude třeba vybudovat kamennou zítku,která ho oddělí od příjezdové cesty,ale velmi záleží na počasí zda se jí podaří poskládat ještě letos.Brzy přidám nové snímky do fotogalerie.